Corona virüs nedir? - Webreklam.NET
Haberler
Trend

Corona virüs nedir?

Coronavirüs tedavisi nasıldır

Corona virüs belirtileri nelerdir? Corona virüsten korunma yolları.

Korona virüs, koronavirüsü, corona, coronavirüs… Daha hastalığın tanımına geçemeden, ismi bile yormaya yetiyor desek yeri. Pek çok ismi olan coronavirüs tüm dünyanın kâbusu olmaya ve ne yazık ki can almaya devam ediyor. Arama motorları; “coronavirüs nasıl bulaşır, coronavirüs nereden yayıldı, coronavirüs belirtileri” gibi başlıklarla dolup taşarken bu konuya değinmenin tam sırası. Peki nereden çıktı bu virüs ve ne ara hayatımıza kastedecek kadar ilerledi?

Coronavirüs nedir, kısaca…
Coronavirüs’ün ne demek olduğuna değinelim önce. Dünya üzerinde ilk olarak 1960’lı yıllarda görüldü; bilimsel adı 2019-nCoV olan virüs tipidir. Yaygın olarak koronavirüs ya da coronavirüsü olarak biliniyor. Her çekik gözlüye şüphe ile yaklaşmamızdan da bilindiği üzere coronavirüs Çin’in Wuhan bölgesinde çıktı. Aslında daha önce 2002’de çıkan SARS ile 2012’de çıkan MERS virüsüyle benzerlik gösteriyor; bu tip virüsler ile aynı gruptan. Grip gibi başlıyor; soğuk algınlığına benzer bir tablo ile karşımıza çıkıyor. Kediden coronavirüs geçer mi ya da hayvanlardan coronavirüs bulaşır mı gibi sorular da merak edilenler arasında. Coronavirüs, hayvanlardan insanlara geçebiliyor; virüs, insanlara geçtiği zaman mutasyona uğruyor ve bu mutasyon sonucu diğer insanlara da ne yazık ki yayılabiliyor. Şu ana kadar 120’den fazla ülkede coronavirüs vakasına rastlandı ve binlerce kişinin ölümüyle sonuçlandı ne yazık ki.

Korona, CoronaVirüs Belirtileri

Coronavirüs belirtileri nelerdir?

Sinsi bir hastalık değildir, yani belirtileri açıkça meydandadır. Coronavirüs’ün belirtilerini şu şekilde sayabiliriz;

 • Kuru öksürük
 • Ateş ve halsizlik
 • Boğaz ağrısı
 • Burun akıntısı
 • Eklemlerde ağrı
 • Zatürre belirtileri
 • Solunumda sıkıntı özellikle nefes darlığı
 • İshal ve bulantı
 • İstifra
 • Yemek yiyememe, iştahsızlık
 • Nezle
 • Denge sorunları
 • Psikolojik açıdan değişim, mutsuz olma
 • Karın bölgesinde şişkinlik
 • Gözün sürekli sulanması ve beraberinde görme bozuklukları

Coronavirüs hakkında bilgileri içeren bir soru cevap yapmaya ne dersiniz? Corona virüsü hakkında merak edilen soruları sizin için derledim.

Coronavirüs nasıl bulaşır?

Mevsimsel grip ile benzer yollarla bulaşır. Yakın temas, öksürük, hapşırma ve hatta tokalaşma ile bile bulaşabilir. Ağız burun yoluyla bulaşan virüs, önce solunum yollarından girer ve buradan tüm vücuda yayılır. Bugüne kadar olan ölümlerin birçoğunun alt solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olduğu biliniyor.

Coronavirüs tedavisi nasıldır?

Son dönemlerde coronavirüs aşısı için son çeyreğe girildiği söyleniyor. Uzmanlar, bu ölümcül virüs için ilaç geliştirme konusunda hummalı bir çalışma halinde. Şu an bilinen bir tedavisi yok, antibiyotikler hastalığa karşı yetersiz kalıyor ne yazık ki. Ancak geliştirilen daha doğrusu üzerinde çalışılan ilaçların artık bu ölümcül virüse bir dur diyeceğine inanıyoruz.

Coronavirüs’ten nasıl korunabiliriz?

Coronavirüs’ten nasıl korunabiliriz?

Coronavirüs için maske takanlarla dolu havaalanları. Filtreli maske fiyatları 400 TL’nin üzerinde seyrediyor. Klasik ameliyat maskelerinin coronavirüs’ten koruma anlamında bir etkisi olduğu düşünülmüyor. Virüs çok ciddi boyutlarda olduğu için filtreli maskeler tercih ediliyor. Bunun haricinde insanlarla aramıza mesafe koyarak virüsten korunmaya çalışabiliriz. Ellerimizi sık sık yıkamak, mendil kullanmak, yabancılarla temasın ardından elleri yıkamak ve mümkünse tokalaşmaya dahi bir süre ara vermek virüse karşı alacağımız önlemlerden birkaçı.

Coronavirüs’ün kuluçka süresi ne kadar?

Coronavirüs bulaştıktan ne kadar sonra belirti verir bundan bahsedelim.  Virüsün kuluçka süresi tam olarak bilinmiyor. Ancak bu süre bünyeye göre değişiyor. Kiminde 2 günde kendini belli ederken, kiminde 15 gün sonra bile ortaya çıkabiliyor.

Coronavirüs daha çok kimlerde görülür?

Herkese bulaşabilen bir hastalık ancak özellikle yaşlılarda daha çok rastlanıyor. Vücut direncinin daha düşük olmasından sebep elbette.

Türkiye’de coronavirüs vakası var mıdır?

Ve en çok merak edilen, en çok korkulan ve en çok endişe edilen konulardan biri; coronavirüs Türkiye’ye geldi mi? Sağlık Bakanlığımızın dün gece yapmış Olduğu İlk KoronaVirüs açıklamasındanda görüldüğü üzere kendini göstermiştir. Coronavirüs enfeksiyonunun yoğun olarak görüldüğü ülkelerden, Türkiye’ye gelen insanlar var ancak bu konuda çalışmalar ve önlemler titizlikle ilerliyor. Şu ana kadar Türkiye’de ilk coronavirüs vakasına rastlandığını açıklamıştır. Umarız dünyayı etkisi altına alan, binlece canın ölümüyle sonuçlanan bu salgına bir an evvel çözüm bulunur.

Etiketler
Daha Fazla Göster
Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Reklam engelleyicinizi devre dışı bırakıp sayfayı yenileyiniz.